بکاپ گرفتن از سرور

Submitted by admin on Wed, 06/14/2017 - 15:33

نیاز به بکاپ گیری منظم از سرور و اطلاعات آن از واجبات کار برنامه نویسی وب و وب مستری می باشد که دیگر نیازی به بررسی دلایل آن نیست. اما بهترین راه برای هر سیستم چیست؟ راه های متفاوتی برای بکاپ گرفتن از سرور و هاست ها وجود دارند که در اینجا سه تا از آنها را لیست کرده ایم و توضیحات و برخی از مزایا و معایب آنها را نسبت با یکدیگر ذکر کرده ایم.

 

1. پنل های مدیریتی مثل Cpanel و DirectAdmin

از طریق این پنل ها به راحتی میتوانید از کل سرور و یا هاست خود بکاپ بگیرید و با توجه به نیاز میتوانید آنها را تنظیم کنید.

برخی از این تنظیمات عبارتند از:

 • گرفتن بکاپ روی سرور و یا ارسال اون به یک سرور دیگر از طریق ftp
 • تنظیم بکاپ گیری اتوماتیک طبق برنامه زمانی مشخص.
 • بکاپ گیری از دیتابیس - فایل سیستم - تنظیمات - ایمیل ها و ... هر یک به صورت جدا و یا با یکدیگر.

البته با توجه به نوع پنل مدیریتی ای که در اختیار دارید ممکن است برخی از این تنظیمات تغییر کنند و یا یک سری تنظیمات دیگری هم وجود داشته باشند

مزایا:

 1. به راحتی و با چند کلیک ساده میتوانید از سرور خود بکاپ بگیرید و نیاز به دانش فنی ندارد.
 2. با توجه به نیاز به راحتی تنظیماتی را که می خواهید تغییر دهید.
 3. قابلیت بکاپ گیری از تنظیمات که در صورت جابجایی سرور، درگیر تنظیم کردن و کانفیگ دوباره پنل نخواهید شد.

معایب:

 1. باید حداقل دوبرابر حجم اطلاعات و فایل هایی که در سرورتون وجود دارد فضا داشته باشید تا بتوانید یک فایل فشرده از تمام دیتا تهیه کنید.
 2. در هر بار بکاپ گرفتن از تمام اطلاعات بکاپ گرفته می شود و اگر قسمت کوچکی تغییر کند مجبور هستید یا خودتان به صورت دستی اون فایل را منتقل کنید و یا اینکه دوباره از تمام فایل ها بکاپ بگیرید و جایگزین فایل قبلی کنید.
 3. اگر در وسط عمل بکاپ گرفتن به هر دلیلی کار ناقص انجام شود و یا انتقال اون با استفاده از ftp قطع شود، نمی توانید از آن فایل استفاده کنید بررسی کنید که کدام یک از فایل ها رو کامل منتقل شده و کدام ناقص که اگر دیتا شما بزرگ باشد و در حد چند صد گیگ باشد با این موارد حسابی درگیر خواهید شد.
 4. نمی توانید فقط از فولدر خاصی بکاپ بگیرید و فقط قسمتی از فایل هایی را که می خواهید را منتقل کنید.

 

 

2. ftp و lftp

دیگر نیازی به این نیست که از قدرت و سادگی کار با ftp و جابجایی فایل با آن گفته شود، زیرا هر کسی نهایتا بعد از یک ماه شروع کار برنامه نویسی وب قطعا به آن نیاز پیدا خواهد کرد و از کار کردن با آن لذت خواهد برد.

بکاپ گیری با ftp یکی از مطمئن ترین روش های بکاپ هست، چون فایل ها را یک به یک منتقل میکند و اگر خطایی پیش آید در نهایت یک فایل نیاز به انتقال دوباره خواهد داشت که این صورت احتمال از بین رفتن اطلاعات و ناقص بودن فایل ها عملا صفر می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ftp این هست که می توانید بکاپ های خود را بر روی یکدیگر بگیرید. به این صورت که فایل های جدید را منتقل و آنهایی را که تغییر کرده اند را جایگزین می کند. ولی نکته ای که وجود دارد این است که اگر فایلی حذف شده باشد برای آن اتفاقی نخواهد افتاد، یعنی در حین بکاپ گیری اون فایل همچنان در سیستم باقی خواهد ماند که به این ترتیب رفته رفته فایل های بدرد نخور در سیستم زیاد می شوند که اتفاق ناخوشایندی است.

در این زمینه lftp که همان ftp با امکانات بهتری هست قوی تر عمل می کند.

بهترین ویژگی lftp نسبت به ftp این است که می شود دو تا سرور را با هم همگام سازی کرد. یعنی یک فولدر را از یک سرور با یک سرور دیگر کاملا همگام سازی کرد و فایل های جدید منتقل شوند و فایل های موجود بدون تغییر بمانند و فایل هایی که پاک شده اند نیز پاک شوند، در این صورت فایل های بدردنخور در سیستم انباشته نمی شوند. در رابطه با نحوه ی کار با lftp و بکاپ گرفتن از هاست مطلبی نوشتم که می توانید مراجعه کرده و از آن استفاده کنید.

در ضمن تغییرات فایل ها در lftp به صورت اتوماتیک شناسایی شده و منتقل می شوند و مانند ftp نیازی نیست که خودمون به صورت دستی تنظیم کنیم که اگر زمان ویرایش شدن فایل ها متفاوت بود و منبع جدیدتر از مقصد بود، فایل را منتقل کن.

مزایا:

 1. اطمینان از انتقال صحیح دیتا و جلوگیری از ناقص شدن.
 2. مصرف بهینه پهنای باند و عدم نیاز به فضای اضافی
 3. کاربری آسان ftp بدون نیاز به دانش برنامه نویسی و استفاده از command line
 4. قابلیت همگام سازی دو سرور و اطمینان از حذف فایل های اضافی

معایب:

 1. عدم قابلیت تنظیم بکاپ گیری اتوماتیک طی بازه های زمانی خاص
 2. زمان بر بودن برای تعداد فایل های زیاد

 

3. از طریق Rsync

در مورد نحوه ی کار با Rcync مقاله ای داشتیم که کاملا توضیح می دهد که چطور می توانید از طریق ssh دو سرور را با هم همگام سازی کنید.

مزایا:

 1. مصرف بهینه پهنای باند و عدم نیاز به فضای اضافی
 2. قابلیت همگام سازی دو سرور و اطمینان از حذف فایل های اضافی

معایب:

 1. در این روش باید به هر دو سرور دسترسی ssh داشته باشید که در برخی از موارد این امکان پذیر نیست (خیلی از هاست های دانلود این ویژگی را ندارند و اگر داشته باشند به صرفه نخواهند بود)
 2. داشتن دانش لینوکسی و آشنایی با command line

 

 

مطمئنا راه های زیاد دیگری هم برای بکاپ گیری از دیتا و جلوگیری از پاک شدن و از دست رفتن آنها وجود دارند که با توجه به نیاز و استفاده هر شخص ممکن است برای او مناسب تر باشند. مانند سیستم های ابری، بکاپ گیری آفلاین و ...

ولی دانستن این راه ها خالی از لطف نیست که در مواقع نیاز بتوان از آنها استفاده کرد و بهترین راه را انتخاب کرد که هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی بهینه باشد.